TRIDUUM PASCHALNE
Informacje ogólne
Paschalne Misterium Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się od wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej, ma swoje centrum w Wigilii Paschalnej i kończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.
W Wielki Piątek Męki Pańskiej, a jeżeli to możliwe, także w Wielką Sobotę aż do Wigilii Paschalnej, wszędzie zachowuje się święty post paschalny.
Wigilię Paschalną obchodzoną w świętą noc Zmartwychwstania Pańskiego uważa się za „ matkę wszystkich świętych wigilii”. Kościół czuwając oczekuje zmartwychwstania Chrystusa i obchodzi je w sakramentach. Dlatego cały obchód tej świętej Wigilii powinien odbyć się w nocy, to znaczy rozpocząć po zapadnięciu nocy, albo skończyć przed świtem dnia niedzielnego.
Wielki Czwartek
W godzinach wieczornych sprawuje się Mszę świętą Wieczerzy Pańskiej. Jest ona pamiątką Ostatniej Wieczerzy spożywanej przez Chrystusa i Apostołów przed Jego Męką. Podczas tej Mszy świętej wspominamy ustanowienie Sakramentu eucharystii oraz Sakramentu Kapłaństwa.
Podczas liturgii Mszy świętej może odbyć się obrzęd umycia nóg. Jeszcze do niedawna był on zarezerwowany dla biskupów i opatów. Obecnie może być stosowany w każdej parafii.
Po liturgii Mszy świętej ma miejsce Przeniesienie Najświętszego Sakramentu. Chodzi o przechowanie Najświętszych Postaci do Komunii świętej w Wielki Piątek. Kiedyś takie miejsce przechowania nazywano ciemnicą. Obecnie mówi się o ołtarzu wystawienia.
Następnym obrzędem w liturgii Wielkiego Czwartku jest zdjęcie obrusów z ołtarza. Ojcem symboliki tego obrzędu jest Amalary. Upatruje on w nim opuszczenie Chrystusa przez najbliższych i pozbawienie Go szat przed ukrzyżowaniem.
Podczas Triduum nie używa się też dzwonów, dzwonków i muzyki organowej. Dzwony i organy milkną po zakończeniu radosnego „ Chwała” w czasie Mszy świętej. Jest to swego rodzaju „ post uszu”, podobnie jak w Wielkim poście jest „ post wzroku”, gdy są zasłonięte obrazy.
Wielki Piątek
W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę, zgodnie ze starożytną tradycją, Kościół nie sprawuje Eucharystii. Liturgia składa się z czterech części: liturgii słowa, adoracji krzyża, Komunii świętej i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.
Liturgia słowa składa się z trzech czytań. Najważniejsze z nich to opis Męki Pańskiej z Ewangelii według św. Jana. Na zakończenie liturgii słowa odbywa się modlitwa powszechna w której najpierw podaje się intencję, a potem po krótkim milczeniu, odmawia się modlitwę. Wszystkich intencji jest dziesięć i należy zachować ich kolejność.
Druga część liturgii to uroczysta adoracja krzyża. Adoruje się tylko jeden krzyż. Uczczenie krzyża powinno się odbyć indywidualnie przez każdego z obecnych na liturgii.
Trzecia część liturgii to Komunia święta. Ołtarz nakrywa się obrusem a następnie przynosi się Najświętszy Sakrament z miejsca przechowania do ołtarza. Po odmówieniu stosownych modlitw Komunię świętą przyjmuje najpierw celebrans a potem rozdaje ją wiernym. Obrzęd kończy się modlitwą po Komunii świętej.
Czwarta część liturgii to procesja do Grobu Pańskiego. Monstrancję okrywa się welonem. Wszystkie elementy dekoracyjne i światła powinny kierować uwagę wiernych na Najświętszy Sakrament, a nie na figurę Chrystusa leżącego w Grobie.
Wielka Sobota
Jest dniem uwielbienia Chrystusa Pana umęczonego za nas i złożonego do Grobu. W tym dniu nie sprawuje się ofiary Mszy świętej. Adorację Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim kończy się przed rozpoczęciem Wigilii Paschalnej.
Niedziela Zmartwychwstania
Obchód Niedzieli Zmartwychwstania rozpoczyna się od Wigilii Paschalnej w Wielką Noc. Liturgia powinna rozpocząć się po zachodzie słońca w Wielką Sobotę. Wigilia tej nocy ma następujący układ: po krótkim obrzędzie światła Kościół rozważa wielkie dzieła, jakich Pan Bóg dokonał od początku dla swego ludu, oraz wyraża ufność w słowo i obietnice Boże; następnie, gdy zbliża się dzień Zmartwychwstania, Kościół wraz ze swymi nowymi członkami, odrodzonymi w chrzcie, zostaje zaproszony do stołu, który Pan przygotował swojemu ludowi przez swoją śmierć i zmartwychwstanie. Niedziela Zmartwychwstania jest trzecim dniem Triduum Paschalnego. Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią. Jest to centralny moment celebracji Zmartwychwstania. Po zakończonej Wigilii Paschalnej może odbyć się procesja rezurekcyjna. Procesja ta może odbyć się także rano przed pierwszą mszą świętą. Świętowanie Zmartwychwstania przedłuża się na cały dzień i kończy się je Nieszporami w niedzielę Wielkanocną.