Msze święte

Niedziele i święta:

8.00 - w kościele pw. św. Marcina w Starej Wiśniewce

10.00 - w kościele pw. Bożego Miłosierdzia w Łąkiem

11.30 - w kościele pw. św. Marcina w Starej Wiśniewce

13.00 - w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej i św. Józefa w Czernicach

 

W dni powszednie:

- poniedziałek - godz. 8.00 - w kościele pw. św. Marcina w Starej Wiśniewce

- wtorek, środa, piątek - godz. 18.00 - w kościele pw. św. Marcina w Starej Wiśniewce

- czwartek - godz. 18.00 - w kościele pw. Bożego Miłosierdzia w Łąkiem

- sobota - godz. 18.00 - Msza św. niedzielna w kościele pw. św. Marcina w Starej Wiśniewce

Kursy przedmałżeńskie

Terminy kursów przedmałżeńskich w Górce Klasztornej w roku 2024:
9  -  11 lutego
19 – 21 kwietnia
13 – 15 września
Kontakt telefoniczny: 67 286 08 48
e-mail: gk@msf.opoka.org.pl
strona internetowa: 

www.gorkaklasztorna.com

Poradnictwo rodzinne

Spotkania  dla narzeczonych z Dekanatu Złotów I odbywają się w parafii p.w. św. Marcina Biskupa w Starej Wiśniewce. Na pierwsze spotkanie należy umówić się telefonicznie.
Kontakt:
P. Adamowska Katarzyna tel.: 609 857 750
P. Adamowski Waldemar tel.: 889 991 339

Planowane terminy pierwszych spotkań w roku 2024:
17 stycznia, 21 lutego, 20 marca, 17 kwietnia, 15 maja, 19 czerwca, 17 lipca, 21 sierpnia, 19 września, 17 października, 20 listopada, 10 grudnia.

UJEDNOLICONE TEKSTY MODLITW

 Pod poniższym linkiem znajdują się Ujednolicone Teksty Modlitw zatwierdzone przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu  Polski. 

 

 

W zakładce AKTUALNOŚCI znajdują się:

  • - Litania do św. Marcina Biskupa
  • - informacja o warunkach otrzymania sakramentów św. i organizacji pogrzebu;
  • - informacja na temat Komunii Św. Duchowej;

ZABYTEK ZADBANY

ZWIEDZANIE KOŚCIOŁA

Zachęcam do zwiedzania kościoła. Informacje odnośnie zwiedzania można uzyskać na plebanii lub pod numerem telefonu: 67 263 18 22

Zapraszam do oglądania zdjęć znajdujących się w naszej galerii i nagrań wideo związanych z naszą Parafią. 

https://www.youtube.com/channel/UCyKC3Ho_o2o_3eLc3gg-L9w/videos

 Film poświęcony naszemu kościołowi parafialnemu oraz innym kościołom drewnianym w wielkopolsce

Szlakiem drewnianych kościołów

Kontakt

Proboszcz 

ks. Marek Czaplicki

Stara Wiśniewka 69

77-411 Stara Wiśniewka

tel. 67 263 18 22

e-mail: wisniewka.parafia@gmail.com

Kancelaria parafialna czynna:

- przez cały rok:

    - w piątek godz. 16.00 do 17.00

    - w sobotę godz. 10.00 do 11.00

- w miesiącu lipcu i sierpniu

     - tylko w sobotę od 10.00 do 11.00

Konto

Wpłaty na potrzeby kościoła proszę kierować na konto w SBL Zakrzewo

nr 71 8944 0003 0002 6185 2000 0020

Parafia Rzymskokatolicka

Stara Wiśniewka

77-411 Stara Wiśniewka

REGULAMIN CMENTARZA

W zakładce Cmentarz został umieszczony Regulamin naszego cmentarza parafialnego, który obowiązuje od 6.07.2020 r.

Statystyki

Jesteś

gościem na naszej stronie

OKRES NARODZENIA PAŃSKIEGO

Informacje ogólne

            Okres Narodzenia zaczyna się od I Nieszporów Narodzenia Pańskiego i trwa aż do niedzieli po Objawieniu, czyli do niedzieli po dniu 6 stycznia włącznie. Świętowanie uroczystości narodzin Mesjasza liturgia rzymska rozpoczyna współcześnie tak zwaną Wigilią –  czuwaniem, przygotowaniem otwierającym uroczystość. Uznanie jakim cieszyła się uroczystość Bożego Narodzenia, spowodowało „ rozciągnięcie” tego święta na 8 dni. Zjawisko takie określamy terminem oktawa. Oktawa oznacza i pełnię i wejście w nowy wymiar – wieczność. Oktawa jest obrazem wieczności. Znamienne jest, że święto to bardzo wcześnie  otoczono pamięcią różnych świętych. Ich wspomnienie zamieszczono w bezpośrednim sąsiedztwie Bożego Narodzenia.

Święta Okresu Narodzenia Pańskiego

     W okresie Narodzenia Pańskiego obchodzi się wiele różnych świąt:

1. Święto Świętej Rodziny – niedziela w oktawie Bożego Narodzenia jest świętem Rodziny Nazaretańskiej. Kult Świętej Rodziny miał bronić przed rozbiciem rodziny. Współcześnie może także posiadać taki wymiar, ale może też być okazją do przypomnienia etosu rodziny na podstawie modelu nazaretańskiego.

2. Święto św. Szczepana – obchodzi się je dnia 26 grudnia. Św. Szczepan był diakonem, który poniósł męczeńską śmierć. Narodziny Jezusa i „ dzień narodzin dla nieba” ( śmierć ) św. Szczepana w świadomości chrześcijan doskonale z sobą harmonizowały.

3. Święto św. Jana – obchodzi się je dnia 27 grudnia. Św. Jan był apostołem i ewangelistą.

4. Święto św. Młodzianków – obchodzi się je dnia 28 grudnia na pamiątkę męczeńskiej śmierci, którą poniosły dzieci w Betlejem z rozkazu króla Heroda.

5. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – obchodzi się je dnia 1 stycznia. Przypomina ono o tym, że Maryja jest prawdziwą Matką Syna Bożego Jezusa Chrystusa. W tym dniu wspomina się również nadanie Najświętszego Imienia Jezus. Nawiązuje ono do żydowskiego zwyczaju zgodnie z którym dziecku nadawano imię w 8 dniu życia.

6. Niedziela po Narodzeniu Pańskim – jest to niedziela wypadająca między 2 a 5 stycznia.

7. Objawienie Pańskie -  obchodzi się je dnia 6 stycznia. Nazywane jest także Epifanią. Jego treścią jest objawienie misterium zbawienia w Jezusie Chrystusie. Jeden z wybitnych znawców historii liturgii J. A. Jungmann ( + 1975 ) stwierdza, że Boże Narodzenie i Epifania świętują ten sam temat. Boże Narodzenie koncentruje się na uniżeniu Syna Bożego podkreślając ziemskie narodziny Słowa Bożego, a Epifania kieruje wzrok wierzących na Boską wielkość nowo narodzonego Dziecięcia, która zaczyna być widoczna na świecie.

8. Święto Chrztu Pańskiego – obchodzi się je w niedzielę po dniu 6 stycznia. Zatem może to być 7 stycznia, tak jak w tym roku, lub najpóźniej 13 stycznia. W niedzielę Chrztu Pańskiego kończy się Okres Narodzenia Pańskiego.

 

Zwyczaje związane z Okresem Narodzenia Pańskiego

1. Żłóbek – najbardziej czcigodny jest żłóbek w Betlejem. Jego istnienie potwierdza Orygenes w 248 r.. Cesarzowa Helena otoczyła grotę bazyliką, która istnieje do dziś. W XII wieku kult żłóbka pielęgnowali benedyktyni i cystersi. Bardzo silnym impulsem do rozwoju zwyczaju budowania żłóbka była noc w 1223 r. w Greccio. Wówczas św. Franciszek Asyżu polecił swym braciom zbudować żłób, przyprowadzić woła i osła. Greccio przemieniło się w drugie Betlejem. Upowszechnienie zwyczaju budowania żłóbka wiąże się z Zakonem franciszkanów.

2. Choinka – to drzewko bożonarodzeniowe. Przywędrowała do nas z zachodu. Jej ubieranie jest młodym zwyczajem. Wydaje się, że nawiązuje ona do rajskiego drzewa i drzewa życia.

3. Wręczanie prezentów – zwyczaj korzeniami sięga wspomnienia św. Mikołaja. Od czasów reformacji ( XVI w.) przeniesiono go na Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Zwyczaj ten pomaga rozumieć Słowo Wcielone jako dar Boga Ojca.

4. Opłatek – geneza tego zwyczaju do dziś pozostaje nie wyjaśniona. Odgrywa on jednak ogromną rolę w przeżyciu Bożego Narodzenia przez pojednanie i wzajemne wyrażenie sobie życzliwości.

5. Wolne miejsce przy stole – pozostawianie wolnego miejsca dla niespodziewanego gościa sięga zwyczaju bardzo dawnego, stale obecnej przy wigilijnym stole pamięci o zmarłych. Wincenty Pol pisał:

     „ A trzy krzesła polskim strojem,

       koło stołu stoją próżne

       i z opłatkiem każdy swoim

       idzie do nich spłacać dłużne

       i pokłada na talerzu Anielskiego Chleba kruchy,

       bo w tych krzesłach siedzą duchy”.

6. Kolędy – są to specjalne pieśni. Nazwa wywodzi się z języka łacińskiego. Termin „calendae” w starożytnym Rzymie oznaczał pierwszy dzień miesiąca. Dni obchodzono bardzo uroczyście. Odwiedzano się wzajemnie, obdarowywano prezentami, składano życzenia często przy tym śpiewając. Kościół przejął ten zwyczaj łącząc go z Bożym Narodzeniem ( zwyczaj odwiedzin duszpasterskich zwanych kolędą ). Pieśni związane tematycznie z Narodzeniem Pańskim nazwano kolędami.

7. Błogosławienie domów – zwyczaj związany z Objawieniem Pańskim. Obecnie wzbogacony jest on przez znaczenie kredą drzwi literami K+M+B oraz datą bieżącego roku. Ten skrót zwykło się interpretować jako inicjały imion Trzech Mędrców. W średniowieczu jednak używano skrótu C+M+B, który oznacza Christus mansionem benedicat. W języku polskim znaczy to: Niech Chrystus błogosławi mieszkanie.

8. Błogosławienie kadzidła i kredy – obecnie polskie rytuały mówią o błogosławieństwie kadzidła i kredy, czasem wody. Poświęconym kadzidłem zwykło się okadzać w Dniu Epifanii mieszkanie, co podnosi rangę teologiczną domu mieszkalnego jako „ Kościoła domowego”.

9. Orszak Trzech Króli – zwyczaj, który nawiązuje do wizyty Mędrców ze Wschodu w Betlejem i ich pokłonu wobec Nowonarodzonego. W wielu miejscach, także i w Polsce przechodzą specjalne Orszaki na czele których wędrują Trzej Królowie i podczas których śpiewa się kolędy. Kończą się zwykle w jakimś kościele gdzie ma miejsce pokłon Chrystusowi.

 [1] 

Powrót

Dzisiaj jest

wtorek,
16 lipca 2024

(198. dzień roku)

Święta

Wtorek, XV Tydzień zwykły
Rok B, II
Wspomnienie Najśw. Maryi Panny z Góry Karmel

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

 

Zgodnie z decyzją, podjętą przez Księży Biskupów podczas Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, nastąpiła zmiana formy dystrybucji czasopisma L’Osservatore Romano z tradycyjnej – papierowej na cyfrową. Można go pobrać za pośrednictwem linku do strony:

https://episkopat.pl/wp-content/uploads/2024/05/POL_2024_004_0105.pdf

https://www.osservatoreromano.va/content/dam/or/free-pdf/pol/2024/POL_2024_005_0106.pdf

Pielgrzymko-wycieczka do Zakopanego i okolic

Pielgrzymko-wycieczka do Zakopanego i okolic

Wszystkie zdjęcia z pielgrzymko-wycieczki do Zakopanego i okolic dostępne są w galerii.

ZAPRASZAM

Spotkanie z Pieśnią Maryjną Czernice 2024

Spotkanie z Pieśnią Maryjną Czernice 2024

ZDJĘCIA          WIDEO

Procesja Bożego Ciała 2024

Procesja Bożego Ciała 2024

ZDJĘCIA          WIDEO

Niedziela Palmowa 2024 Stara Wiśniewka

Niedziela Palmowa 2024 Stara Wiśniewka

ZDJĘCIA          WIDEO

Niedziela Palmowa 2024 Łąkie

Niedziela Palmowa 2024 Łąkie

ZDJĘCIA          WIDEO

Koncert kolęd "Tu es Petrus"

ZDJĘCIA          WIDEO

Koncert kolęd 2024 MOD

ZDJĘCIA          WIDEO

Odpust parafialny św. Marcina Biskupa 2023

ZAPRASZAM

ZDJĘCIA                      WIDEO

Dziękczynienie za plony 2023

Pielgrzymko-wycieczka do Kotliny Kłodzkiej

Wszystkie zdjęcia z pielgrzymko-wycieczki do Kotliny Kłodzkiej dostępne są w galerii.

ZAPRASZAM

Koncert zespołu Affectus

Poświęcenie wyremontowanej drogi

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji oraz nagrania wideo z poświęcenia i oddania do użytku wyremontowanego odcinka drogi w Starej Wiśniewce.

Uroczystość Bożego Ciała 2023

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji  oraz nagrania wideo z procesji Bożego Ciała w Starej Wiśniewce.

Gminny Dzień Strażaka 2023

Niedziela Palmowa 2023 w Starej Wiśniewce

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji  oraz nagrania wideo z procesji Niedzieli Palmowej w Starej Wiśniewce.

IX Festiwal Pieśni Pasyjnej

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji  oraz skrótu nagrania wideo z tegorocznego Spotkania Chóralnego z Pieśnią Pasyjną w kościele pw. Matki Bożej w Czernicach.

Koncert kolęd w Czernicach

Koncert muzyki sakralnej

Fotorelacja z koncertu

ZAPRASZAM

Pielgrzymko-wycieczka do Gietrzwałdu i Wilna - wszystkie zdjęcia znajdują się w

Wszystkie zdjęcia z pielgrzymko-wycieczki do Gietrzwałdu, Świętej Lipki i Wilna dostępne są w galerii.

ZAPRASZAM

Polecamy strony