ADWENT
Informacje ogólne.
Ogólne wprowadzenie do Mszału rzymskiego (OWMR) zwraca uwagę na to, że „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania” (OWMR nr 39).
„Okres Adwentu zaczyna się od 1. Nieszporów niedzieli, która wypada 30 listopada lub jest najbliższa tego dnia i kończy się przed 1. Nieszporami Narodzenia Pańskiego” (OWMR nr 40). W praktyce powyższy zapis oznacza, że Adwent jest czasem, który każdego roku może mieć różną długość. Błędem jest twierdzenie, że Adwent trwa cztery tygodnie lub, że rozpoczyna się 1 grudnia. W rzeczywistości Adwent może trwać od 22 do 28 dni. Wszystko zależy od tego kiedy przypada dzień 25 grudnia. Jeśli ten dzień przypadnie w poniedziałek wówczas Adwent będzie najkrótszy i będzie trwał 22 dni, czyli od 3 do 24 grudnia. W Adwencie bowiem ważne jest to, aby przed 25 grudnia były cztery niedziele, które nazywają się pierwszą, drugą, trzecią i czwartą Niedzielą Adwentu (por. OWMR nr 41). Tak jest właśnie w tym roku. Pierwsza Niedziela Adwentu była 3 grudnia a czwarta będzie w dniu Wigilii, czyli 24 grudnia. Jeśli jednak 25 grudnia, czyli Dzień Bożego Narodzenia, przypadnie w niedzielę wówczas Adwent będzie najdłuższy i będzie liczył 28 dni. Rozpocznie się już 27 listopada. Tak było w roku 2022.
Dni od 17 do 24 grudnia włącznie są przeznaczone na bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego (por. OWMR nr 42).
Tradycje Adwentowe
W czasie Adwentu można zachować różne tradycje i zwyczaje, które pomagają nam w przygotowaniu naszych serc na spotkanie z Chrystusem.
1. Roraty – jest to Msza święta wotywna o Najświętszej Maryi Pannie. Można ją odprawić raz w ciągu dnia o świcie, z wyjątkiem niedziel, uroczystości i świąt. Roraty odprawia się w kolorze białym. Ze względów duszpasterskich roraty mogą być odprawiane w godzinach wieczornych (Dekret Prymasa Polski nr 2885/69). Udział w tej Mszy św. uświadamia nam, że razem z Maryją oczekujemy na Jezusa.
2. Wieniec adwentowy – jest to symbol oczekiwania na Jezusa. Ma kształt koła wykonanego ze świerkowych gałązek. Są na nim umieszczone cztery świece. Każda z nich oznacza jedną z Niedziel Adwentu. Można także spotkać informacje, że poszczególne świece oznaczają pokój, wiarę, nadzieję i miłość.
3. Świeca roratnia – zapalana jest podczas Mszy świętej roratniej. W kościele na początku rorat jest ciemno. Ciemność jest rozświetlona blaskiem świecy roratniej i lampionów przyniesionych do świątyni. Światło lampionów ma nam przypominać o przygotowaniu się na spotkanie z Jezusem Chrystusem.
4. Postanowienie adwentowe – nie musi to być zobowiązanie się do wykonywania czegoś nowego i dobrego, czego dotąd się nie robiło. Może to być zobowiązanie się do jeszcze lepszego i dokładniejszego wykonywania tego, co jest moim dotychczasowym obowiązkiem. Ważne jest, aby postanowienie adwentowe było czymś dobrym.
Niech te krótkie informacje będą nam pomocą w dobrym przeżyciu tego adwentowego czasu.
Ks. Marek Czaplicki